Ρεάλ Μαδρίτης: Για τον 37ο τίτλο, στα… 37 “κεράκια” του Σέρχι Ροντρίγκεθ! (videos)

2023-06-12T22:59:37+00:00 2023-06-13T00:11:21+00:00.

gadamopoulos

12/Jun/23 22:59

sergio-rodriguez

Η Ρεάλ πέρασε για δεύτερη φορά από την έδρα της Μπανταλόνα και με 3-1 νίκες προκρίθηκε στους τελικούς της ACB, διεκδικώντας το 37ο πρωτάθλημα της ιστορίας της.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Ο «Τσάτσο» Ροντρίγκεθ είναι σαν το… «παλιό, καλό κρασί» και η ομάδα του ετοιμάζεται να ανοίξει και πάλι σαμπάνιες. Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε για δεύτερη φορά στην έδρα της Μπανταλόνα, αυτή τη φορά με 94-73, και με 3-1 προκρίθηκε στους τελικούς της ισπανικής λίγκας!

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης θα αγωνιστεί σε τελικούς σε επίπεδο ACB για 24η φορά και περιμένει τον αντίπαλό της από το ζευγάρι ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Μάλαγα, που είναι στο 2-1 υπέρ της πρώτης.

Η ομάδα του Τσους Ματέο θα υπερασπιστεί τον περσινό τίτλο της (που ήταν ο 14ος στα χρόνια της ACB) και θα διεκδικήσει συνολικά το 37ο πρωτάθλημα της ιστορίας της, χάρη στο σπουδαίο βράδυ του τιμώμενου προσώπου της βραδιάς.

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τα 37α γενέθλιά του, καθώς σκόραρε 15 πόντους (3/3διπ., 3/4τριπ.), μοίρασε οκτώ ασίστ και έδωσε το ρυθμό τόσο για την εύκολη νίκη όσο και για τους πανηγυρισμούς. Η Ρεάλ δεν πτοήθηκε από το «μπρέικ» της Μπανταλόνα στην πρεμιέρα, πέτυχε τρεις διαδοχικές νίκες και στο τελευταίο ματς «εγκλώβισε» και τον Κάιλ Γκάι.

Ο Άνταμ Χάνγκα και η άμυνα της Ρεάλ κράτησαν τον «μπομπέρ» των Καταλανών (ο οποίος είχε πετύχει 21 τρίποντα στα τρία πρώτα ματς των playoffs!) στους 6π. (0/2διπ., 1/5τριπ., 3/4βολ.) σε 24΄, υποχρεώνοντάς τον να πετύχει το μοναδικό καλάθι του στο 38΄! Η εμπειρία του φαβορί μέτρησε, αφού εκτός του «Τσάτσο», οι Μούσα και Χεζόνια πρόσθεσαν από 16π., ενώ και ο Γιαμπουσέλε είχε 14. Για τους γηπεδούχους, ο Πάρα είχε 17π., ο Φελίζ 12 και ο Βίβες 11.

Το σκηνικό ήταν ελαφρώς διαφορετικό, ως «σενάριο»μ από εκείνο του 3ου ματς, στο οποίο η Ρεάλ ξέφυγε και πήρε μεγάλη διαφορά από τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, έδειχναν να ελέγχουν το τέμπο και με τον Άνταμ Χάνγκα να σκοράρει 4π., αλλά κυρίως να κρατά τον Κάιλ Γκάι στους 2, μόνο με βολές, προηγήθηκαν 17-15 στο 9΄, πριν από την ισοπαλία (17-17) του δεκαλέπτου.

Η Μπανταλόνα, με τον Πάρα να φτάνει τους 10π. πήρε ένα προβάδισμα με 29-25 στο 15΄, αλλά η συνέχεια άνηκε στην ομάδα του Τσους Ματέο. Οι Μαδριλένοι βρήκαν λύσεις από τις «παλιοσειρές» τους. Ο «Τσάτσο» Ροντρίγκεθ, ανήμερα των 37ων γενεθλίων του, είχε 8π. ως το ημίχρονο, ενώ ο Σέρχιο Γιουλ πρόσθεσε άλλους 7π., για ένα επιμέρους σκορ 13-4, που έφερε τη Ρεάλ στο 38-33 του 19΄ (σκορ στην ανάπαυλα: 35-38).

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης και Ισπανίας πιστοποίησε την ανωτερότητά της στο 3ο δεκάλεπτο. Η Ρεάλ έμεινε «έτρεξε» ένα επιμέρους 19-6 με το οποίο «εκτόξευσε» τη διαφορά στους 15π., για το 61-46 του 29΄! Το συνολικό σκορ της περιόδου ήταν 25-14 υπέρ της και της επέτρεψε να προπηγηθεί με 63-49 του 30΄, να φτάσει ως το +23 (94-71 στο 39΄) και να πάρει εύκολα την πρόκριση.