Ολυμπιακός: Από το χειρότερο στο… καλύτερο ημίχρονο! (videos)

2020-11-12T22:42:26+00:00 2020-11-13T04:01:31+00:00.

12/Nov/20 22:42

spanoulis_vezenkov

Ο Ολυμπιακός ήταν μεταμορφωμένος στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην Άλμπα και… κυριολεκτικά ήταν ο καλύτερος και χειρότερος Ολυμπιακός φέτος!

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Η Άλμπα έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο (24-35), όμως στο τέλος οι ερυθρόλευκοι πανηγύρισαν την 5η φετινή τους νίκη με 75-71.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έμειναν στους 24 πόντους στα πρώτα 20′ της αναμέτρησης, κάτι που δεν είχε ξαναγίνει φέτος σε 7 ματς. Μέχρι το βράδυ της 12ής Νοεμβρίου, είχε 30 στο 2ο μέρος κόντρα στην Ζαλγκίρις στην πρεμιέρα (ήττα με 67-68).

Και έτσι απλά, από το χειρότερο η ομάδα του Πειραιά πήγε στο καλύτερο! Στο δεύτερο μέρος και με μπροστάρηδες τους Λιβιό Ζαν-Σαρλ και Σακίλ ΜακΚίσικ, ο Ολυμπιακός έκανε ένα 51-36, με τον πρώτο αριθμό να είναι season-high. Στην εντός έδρας νίκη κόντρα στη Μιλάνο (86-75), οι Πειραιώτες είχαν σκοράρει 50 πόντους από το 20′ και έπειτα (27+23).

Ρεκόρ για την σεζόν 2020/21 έχουμε και στις ασίστ με 21, όσες και στην εντός έδρας νίκη με την Μακάμπι (85-82), αλλά και στα λάθη με 18 (10 στο πρώτο μέρος), με τα 16 από την αναμέτρηση στην Αγία Πετρούπολη με αντίπαλο την Ζενίτ (66-75) να είναι πλέον στην δεύτερη θέση της λίστας.

Ζαν-Σαρλ: “Δεν ξέρω για την θέση μου, θέλω απλά να βοηθάω”

Μπαρτζώκας: “Ο Μάρτιν έπαιξε τραυματίας – Χρειαζόμασταν μια τέτοια εμφάνιση”

ΜακΚίσικ: “Μαθαίνω να πασάρω από τους Σπανούλη – Σλούκα”