Αταμάν: “Η άμυνα μας ήταν τέλεια, γιατί…”

2021-02-18T21:49:27+00:00 2021-02-18T21:58:05+00:00.

18/Feb/21 21:49

Στην αμυντική λειτουργία της Εφές στάθηκε ο Εργκίν Αταμάν, μετά την νίκη της ομάδας του κόντρα στον Ολυμπιακό.

Αν και βρέθηκε πίσω με 15 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου, τελικά η Εφές όχι μόνο νίκησε τον Ολυμπιακό, αλλά το έκανε με εύκολο και εκκωφαντικό τρόπο, όπως ”μαρτυρά” το τελικό 76-53.

Ο Εργκίν Αταμάν αναφέρθηκε στα στοιχεία που έφεραν την ανατροπή και το θετικό αποτέλεσμα στην ομάδα του, τονίζοντας πως η άμυνα ήταν τέλεια, γιατί πολύ απλά περιορίστηκε σε μεγάλο βαθμό το πικ εν ρολ παιχνίδι των Κώστα Σλούκα και Βασίλη Σπανούλη.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της Εφές:

«Δεν ξεκινήσαμε καλά στο παιχνίδι, ειδικά στην επίθεση. Κάναμε πολλά λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο, δίνοντας καλάθια στο ανοικτό γήπεδο και γι’ αυτό βρεθήκαμε στο -15. Αλλά, στη δεύτερη περίοδο με τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, τους Λάρκιν, Ντάνστον και Άντερσον, γίναμε πιο επιθετικοί και με τον Λάρκιν σπάσαμε την άμυνά τους στο “ένας εναντίον ενός”. Έτσι, βρήκαμε ανοικτά σουτ και κάναμε διεισδύσεις.

Στην άμυνα, ειδικά σε αυτό το ματς, παίξαμε σχεδόν τέλεια και ειδικά στο μισό γήπεδο. Δεν δώσαμε πικ εν ρολ σε Σλούκα και Σπανούλη. Οπότε, η άμυνά μας ήταν τέλεια. Έτσι, μετά από το δεύτερο δεκάλεπτο αρχίσαμε να βρίσκουμε πόντους στο τρανζίσιον με τον Λάρκιν. Στην “5 εναντίον 5” επίθεση χτυπήσαμε σωστά τις αλλαγές τους. Χάσαμε και πολλά ελεύθερα σουτ, αλλά μείναμε στο παιχνίδι και φτάσαμε σε μία πολύ σημαντική νίκη για εμάς»

Εφές – Ολυμπιακός 76-53: “Λίγος” στην Πόλη, πήρε ό,τι του… άξιζε (videos)

Eurohoops Show: Vol. 19: Συζήτηση με τον Μίλαν Τόμιτς για την ήττα του Ολυμπιακού από την Εφές

Ολυμπιακός: Κακός του “δαίμονας” η Εφές – Τέσσερα χρόνια χωρίς διπλό στη Πόλη! (videos)

Ολυμπιακός: Season low οι 53 πόντοι στη Τουρκία – Τρίτη χειρότερη επίδοση στην ιστορία του! (videos-πίνακας)

Μπαρτζώκας: “Καταρρεύσαμε χωρίς να υπάρχει εξήγηση”

Λάρκιν: ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ μέσος όρος κόντρα στον Ολυμπιακό! (videos)