Ο Παναθηναϊκός του Κάτας: Πώς να κάνετε μία αναποτελεσματική άμυνα να “στραγγαλίζει” αντιπάλους (videos)

2021-03-13T00:02:10+00:00 2021-03-13T01:47:23+00:00.

13/Mar/21 00:02

panathinaikos

Ο Παναθηναϊκός ήταν αμυντικός εξολοθρευτής κόντρα στην Μακάμπι, την οποία υποχρέωσε σε ήττα με μόλις 63 πόντους. Όλα αυτά την ώρα που ο Παπαπέτρου έκανε κάτι ιδιαίτερο με τους Ισραηλινούς.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Επέστρεψε στα χαμόγελα και μάλιστα και με εκκωφαντικό τρόπο ο Παναθηναϊκός το βράδυ της Πέμπτης (11/3).

Οι πράσινοι νίκησαν με 81-63 την Μακάμπι για την 29η αγωνιστική, ”πιάνοντας” τις 10 νίκες μετά από 27 ματς. Όπως ”μαρτυρά” το σκορ η επίθεση πήγε εξαιρετικά (1,41 πόντους πάνω από τον μέσο όρο με 79,59), όμως η άμυνα ήταν αυτή που έκανε την διαφορά, παρά το 21/36 (33,3%) των αντιπάλων.

Πόση διαφορά; 19,07 πόντους! Πριν το ματς με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, το τριφύλλι δεχόταν κατά μέσο όρο 82,07 πόντους. Με λίγα λόγια, μία κακή άμυνα έγινε καλύτερη. Και αν κρίνουμε από την συνεχώς ανοδική πορεία της ομάδας, θα γίνεται ακόμα καλύτερη μέχρι το φινάλε της σεζόν, με τον Όντεντ Κάτας να έχει μεταμορφώσει την ομάδα κυρίως με τα ψηλά του σχήματα.

Αν αναρωτιέστε πότε δέχθηκε 63 ή λιγότερους πόντους ο Παναθηναϊκός σε ματς Ευρωλίγκας, θα πρέπει να πάμε αρκετά πίσω. 1.207 ημέρες ή 116 αγώνες!

Τόσα μεσολάβησαν από τις 20/11/17, όταν οι πράσινοι του Τσάβι Πασκουάλ πήραν τη νίκη με 62-70 στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό, για την 6η αγωνιστική της σεζόν 2017/18, με τους ερυθρολεύκους να μην σκοράρουν πάνω από 17 πόντους σε καμία από τις τέσσερις περιόδους του ντέρμπι.

Όσον αφορά την ομάδα μετά την αλλαγή στην τεχνική ηγεσία, ο Ισραηλινός προπονητής σε 9 ματς (4-5) έχει δώσει έμφαση στην άμυνα, κάτι που μεταφράζεται σε 77,88 πόντους ανά ματς. Αν αφαιρέσουμε την ”100άρα” από την Φενέρ στο ντεμπούτο του, τότε μιλάμε για 75,125 πόντους σε 8 ματς, ενώ συνολικά μόλις σε 2 ματς (Φενέρ, Μπαρτσελόνα) η πράσινη άμυνα έχει δεχθεί πάνω από 78 πόντους.

Μέσα σε 17′ ”ακύρωσε” 3 ημίχρονα

papapetrou

O Ιωάννης Παπαπέτρου επέστρεψε στις επάλξεις μετά από 13 ημέρες και 2 αγωνιστικές, με τον τραυματισμό και την αγωνιστική αποχή να μην τον επηρεάζει στο ελάχιστο. Ο αρχηγός της ομάδας είχε σε 33:07′ 20 πόντους (4/11 δίποντα, 4/6 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο με 13 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Αυτό ήταν το τρίτο φετινό ματς του παίκτη στους 20+ πόντους και το δεύτερο εντός του ΟΑΚΑ που συνδυάστηκε με  νίκη μετά τους 22 κόντρα στην Άλμπα, ενώ είχε και 20 με τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι.

Και πάμε τώρα στο… καλό. Ο 26χρονος ήταν ”φωτιά” στο δεύτερο ημίχρονο. Για να το πάμε αλλιώς, στο πρώτο είχε 2 πόντους, ενώ αν βάλουμε και στην εξίσωση και το ματς του πρώτου γύρου (89-81 στις 22/12/20), τότε έχουμε το εξής παράδοξο, αλλά και φοβερό στατιστικό.

Στα τρία ημίχρονα με την Μακάμπι, ο Παπαπέτρου είχε 6 πόντους με 2/13 σουτ. Όλα αυτά σε 44′. Στο δεύτερο ημίχρονο του ΟΑΚΑ, είχε 18 πόντους με 7/12 σουτ. Όλα αυτά σε 17′!

Παναθηναϊκός: Πρώτη ευρωπαϊκή νίκη επί της Μακάμπι του Σφαιρόπουλου! (videos)

Παπαπέτρου: Σαν να μην έλειψε μια μέρα (videos)

Μήτογλου: Εξελίσσεται σε… “πολυεργαλείο” για τον Παναθηναϊκό! (videos)