Η Ρεάλ “απέδρασε” από το Μόναχο και επέστρεψε στις νίκες (videos)

2022-12-13T22:37:43+00:00 2022-12-14T00:40:50+00:00.

13/Dec/22 22:37

Έστω και δύσκολα η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε από το Μόναχο επί της Μπάγερν με 64-68 για την ένατη νίκη σε 13 αγώνες στην Ευρωλίγκα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε το διπλό στο Μόναχο με 64-68  για την 13 αγωνιστική της Ευρωλίγκα και έπιασε τον Ολυμπιακό στο 9-4, ενώ η Μπάγερν Μονάχου υποχώρησε στο 4-9. Για την επόμενη αγωνιστική η Μαδριλένοι ταξιδεύουν στο Κάουνας για να αντιμετωπίσουν την Ζάλγκιρις (15/12, 20:00) και η Μπάγερν υποδέχεται την Βαλένθια (15/12, 21:30).

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ

Πιο δυνατά από την αρχή οι Ισπανοί

Η Ρεάλ ξεκίνησε καλύτερα, με τους Ταβάρες και Γουίλιαμ-Γκος προηγήθηκε 3-9 στα πρώτα λεπτά. Η Μπάγερν ανέβασε στροφές και πήρε το προβάδισμα στην αναμέτρηση (15-13). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν κεφάλι στο σκόρ μέχρι και την λήξη της περιόδου (22-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γερμανοί ”έτρεξαν” ένα σερί 8-0, φτάνοντας την διαφορά υπέρ τους στο  +7 (32-25) με 6:15 για την λήξη του ημιχρόνου. Οι Μαδριλένοι βρήκαν λύσεις από την περιφέρειά τους και ανέκτησαν το προβάδισμα στο ματς (34-36). Στην ανάπαυλα η ομάδα του Τσούς Ματέο ήταν μπροστά με 39-42.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι δυο ομάδες  δεν διέπρεψαν επιθετικά με την Ρεάλ ωστόσο να αυξάνει την διαφορά στους 8 (39-47). Οι Ισπανοί ήλεγχαν τον ρυθμό της αναμέτρησης και μπήκαν στην τελική ευθεία προηγούμενοι  50-54.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μπάγερν κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκόρ με 5 λεπτά για την λήξη (58-59). Οι δυο ομάδες πάλεψαν μέχρι τέλους με την ένταση να φτάνει στα ύψη. Εν τέλει η Ρεάλ ήταν εκείνη που πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, νικώντας με 64-70 .

Πού κρίθηκε: Στο τρίποντο του Γιούλ που πήγε την Ρεάλ στο +6 με 1:30 για την λήξη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γουόλτερ Ταβάρες με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 39-42, 50-54, 64-68