Άλμπα – Μπασκόνια 86-91: Πέρασε από το Βερολίνο για την πρώτη φετινή νίκη

2023-10-12T21:57:38+00:00 2023-10-12T22:48:06+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

12/Oct/23 21:57

codi-miller-mcintyre-baskonia-alba-berlin-turkish-airlines-euroleague-round-2

Η Μπασκόνια αγχώθηκε στο τέλος, άντεξε την αντεπίθεση της Άλμπα και έφυγε με το διπλό από το Βερολίνο (86-91), πανηγυρίζοντας έτσι την πρώτη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Μπασκόνια που ηττήθηκε στην πρεμιέρα από τη Ρεάλ (77-79) πήρε την πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα, καθώς επιβλήθηκε εκτός έδρας της Άλμπα Βερολίνου με 91-86 για τη 2η αγωνιστική.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν κάπως νωθρά στο ματς, έχοντας ήδη πέντε λάθη στα δέκα πρώτα λεπτά αγώνα. Η Μπασκόνια πίεζε στην άμυνα και με 9 πόντους ήδη του Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ πήρε ένα ισχνό προβάδισμα πέντε πόντων. Στο ίδιο μοτίβο εξελίχθηκε και η δεύτερη περίοδος, με τον Νίκο Ρογκαβόπουλο να σκοράρει έξω από την περίμετρο το πρώτο του τρίποντο και να ανεβάζει για πρώτη φορά τη διαφορά στο +8.

Οι γηπεδούχοι μ’ ένα 7-0 σερί και με καλάθι του Σνάιντερ μείωσαν πολύ γρήγορα στο καλάθι, όμως ο Μονέκε έδωσε μία ανάσα στην ομάδα του.

Η Άλμπα που έδειχνε να ανεβάζει ρυθμούς, πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο ματς μετά από καλάθι και φάουλ του Ολίντε, δείχνοντας πως μόνο εύκολο έργο δεν θα έχουν οι Βάσκοι μέσα στο Βερολίνο.

Τα συνεχόμενα όμως λάθη των Γερμανών, έδωσαν την ευκαιρία στον Κότσαρ να δώσει το προβάδισμα και πάλι στην ομάδα του και να πάει έτσι στα αποδυτήρια με +4 (47-51).

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Κοστέλο να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων και ο καλύτερος παίκτης των φιλοξενούμενων ΜακΙντάιρ λίγο αργότερα με δικό του σουτ, ανέβασε τη διαφορά ξανά στο +8.

Οι παίκτες του Χοάν Πεναρόγια με 10-2 σερί κατάφεραν και ανέβασαν λίγο αργότερα πάνω από τους δέκα πόντους τη διαφορά, βάζοντας δύσκολα στην γηπεδούχο ομάδα, 6 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Η Άλμπα έπαιρνε βιαστικές αποφάσεις στην επίθεση, σε αντίθεση με τους Βάσκους που έδειχνε να έχει το μυαλό της στο αμυντικό κομμάτι και να γυρίζει την μπάλα στην επίθεση, με τον Μίλερ-ΜακΙντάιρ να είναι ο κύριος εκφραστής της και στο δεύτερο μέρος.

Ο Ματ Κοστέλο άρχισε κι αυτός να παίρνει μπρος και με μεγάλα δικά του καλάθια έδωσε έναν αέρα 16 πόντων στην Μπασκόνια, λίγα λεπτά πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Σνάιντερ έδωσε το έναυσμα στην Άλμπα και με ένα σημαντικό σερί και με πέντε πλέον διψήφιους παίκτες, μάζεψε τη διαφορά και ουσιαστικά μείωσε στους τρεις πόντους.

Οι Σπανιόλο και Πρόσιντα έβαλαν κι αυτοί το λιθαράκι τους, όμως ο Βάνια Μαρίνκοβιτς στο 1:40 πριν το φινάλε έδωσε έναν αέρα έξι πόντων στην Μπασκόνια, πολύ σημαντικό σε αυτό το σημείο που είχε φτάσει το παιχνίδι.

Ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού, Ματ Τόμας, αστόχησε σε κρίσιμο σουτ τριών πόντων για να ισοφαρίσει στα 9.7″ κι η Μπασκόνια πέρασε από το Βερολίνο, για να πάρει την πρώτη της νίκη για φέτος στην Ευρωλίγκα.

Την επόμενη αγωνιστική η Άλμπα ταξιδεύει στην Μπολόνια για το παιχνίδι με την Βίρτους (18/10, 21:30), ενώ η Μπασκόνια υποδέχεται την Μπάγερν (17/10, 21:30).

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο ΜακΙντάιρ με 17 πόντους (3/7 τρίποντα), ενώ από 15 είχε ο Μονέκε (4 ριμπάουντ), από 11 ο Σεντεκέρσκις (13 ριμπάουντ) και από 10 πόντους ο Κοστέλο.

Στους 3 πόντους σταμάτησε ο Νίκος Ρογκαβόπουλος (1/2 τρίποντα) σε μόλις 04:51 λεπτά συμμετοχής.

Όσο για τους ηττημένους, ο Σνάιντερ τελείωσε το ματς με 17 πόντους, 13 έβαλε ο Τίμαν (10 ριμπάουντ), ενώ από 12 είχαν οι Πρόσιντα, Σπανιόλο.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 47-51, 61-76, 86-91

Άλμπα (Γκονζάλεζ): Μπράουν 5, Πρόσιντα 12 (2/7 τρίποντα), Σπανιόλο 12, Ντίλοου 5, Μάτισεκ, Σνάιντερ 17 (5/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Τόμας 5, Νίκιτς 2, Σάμαρ, Ολίντε 11 (3 ριμπάουντ), Τίμαν 13 (10 ριμπάουντ), Μπιν 4

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 5, Μάνιον 8 (2/4 τρίποντα), Ραϊέστε, Σεντεκέρσκις 11 (13 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 9, Μίλερ-ΜακΙντάιρ 17 (3/7 τρίποντα), Ντίεθ, Ρογκαβόπουλος 3 (1/2 τρίποντα), Ντιόπ 7, Κότσαρ 6, Κοστέλο 10 (6 ριμπάουντ), Μόνεκε 15 (4 ριμπάουντ)

Ρεάλ: “Βασιλικό” πέρασμα από την Εφές με εμφατική “100άρα”