Μούσα στο Eurohoops: “Ελπίζω να μην γίνει και με εμάς ό,τι έγινε με τον Ολυμπιακό πέρυσι”

2023-12-08T11:11:46+00:00 2023-12-08T04:26:43+00:00.

08/Dec/23 11:11

musa

Ο Ντζάναν Μούσα μίλησε στο Eurohoops μετά τη νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης επί του Παναθηναϊκού με 78-90.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Η διπλή αγωνιστική της Ευρωλίγκας (12η-13η) την έφερε στην Ελλάδα για τα ματς με Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν είχαν κανένα πρόβλημα να κάνουν το 2/2 με 71-77 την Τρίτη (5/12) και με 78-90 την Πέμπτη (7/12) σε ΣΕΦ και ΟΑΚΑ αντίστοιχα.

Μετά το δεύτερο ”διπλό” επί των πράσινων, το Eurohoops είχε την ευκαιρία να μιλήσει με έναν εκ των πρωταγωνιστών των νικητών και στα δυο ματς, τον Ντζάναν Μούσα.

Ο Βόσνιος μέτρησε 14 πόντους (1/2 δίποντα, 4/9 τρίποντα), 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 20:14′ στο παρκέ, όμως το πιο σημαντικό για εκείνον ήταν οι δυο νίκες της Ρεάλ.

”Όχι κι άσχημα, έτσι; (γέλια). Ήταν πολύ σημαντικό για εμάς να πάρουμε τουλάχιστον μία νίκη, ξέραμε ότι είχαμε δύσκολο πρόγραμμα από το εκτός έδρας ματς με την Μακάμπι μέχρι και τώρα (σ.σ τέσσερα εκτός έδρας ματς), αλλά καταφέραμε να πάρουμε τρεις νίκες. Είμαι πολύ υπερήφανος για την ομάδα μου, συνεχίζουμε την δουλειά και να χτίζουμε μαζί. Είναι πολύ σημαντικό για εμάς να διατηρήσουμε αυτή την ενέργεια”

Όπως και στο ΣΕΦ, έτσι και στο ΟΑΚΑ, ο 24χρονος γκαρντ/φόργουορντ ”πήρε μπρος” στο δεύτερο ημίχρονο, σκοράροντας 11 πόντους. Και δεν δίστασε να αυτοσαρκαστεί.

”Πάλι άρχισα να παίζω στην τρίτη περίοδο (γέλια)! Είμαι υπερήφανος που κράτησα το μυαλό μου στο παιχνίδι, ακόμα και όταν στο πρώτο ημίχρονο δεν σκόραρα και γενικά δεν έκανα πολλά πράγματα για την ομάδα. Αλλά στο δεύτερο επέστρεψα, όπως και στο ματς με τον Ολυμπιακό. Αυτό μου δείχνει ότι η πνευματική δουλειά που έριξα το καλοκαίρι αποδίδει”

Η Ρεάλ έχει ξεκινήσει εντυπωσιακά καλά την σεζόν, μετρώντας μόλις μία ήττα σε 13 ματς στην Ευρωλίγκα και δυο σε 27 ματς συνολικά. Τον αγχώνει, όμως, αυτό για την συνέχεια;

”Και τι να κάνουμε, να χάνουμε; (γέλια). Είναι καλό για εμάς. Πρέπει να προσέχουμε, γιατί μπορεί να ανατραπεί η κατάσταση. Για εμένα, η σεζόν ξεκινάει τον Φεβρουάριο ουσιαστικά και πάει μέχρι το τέλος. Γι’ αυτό το κομμάτι πρέπει να προετοιμαστούμε. Είναι πάντα καλύτερο να κερδίζεις από το να χάνεις”

Όταν τον ρωτήσαμε για το αν η χρονιά της Ρεάλ θυμίζει μέχρι στιγμής τον περσινό Ολυμπιακό, συμφώνησε. Και αμέσως μετά ξεκαθάρισε ότι… δεν θέλει να γίνει ό,τι και πέρυσι με τους ερυθρολεύκους!

”Ελπίζω να μην γίνει και φέτος το ίδιο με εμάς. Ο Ολυμπιακός ήταν τρομερός, υπάρχουν πολλές ομάδες, η φετινή Ευρωλίγκα είναι πολύ δύσκολη και πολύ απαιτητική, επομένως πρέπει να διατηρήσουμε την συγκέντρωσή μας και τις δυνάμεις μας. Δουλεύουμε σε κάθε προπόνηση σαν να είναι η τελευταία μας, συνεχίζουμε να χτίζουμε. Ελπίζω να το πάρουμε πάλι. Όταν φοράς αυτή τη φανέλα, θες να βγαίνεις και να κερδίζεις τους πάντες, αυτό θέλουμε. Δεν θα είναι εύκολο, όπως βλέπεις όλοι θέλουν να μας κερδίσουν. Αλλά είμαστε σε καλή κατάσταση και προσπαθούμε να το διατηρήσουμε”

Για φινάλε, κλήθηκε να σχολιάσει την σχέση του Μάριο Χεζόνια με τον Παναθηναϊκό, με τον Κροάτη να αποθεώνεται πριν και μετά το ματς από το κοινό των πράσινων.

”Του αρέσει ο Παναθηναϊκός, ποτέ δεν το έκρυψε, ήταν μεγάλο κίνητρο για εκείνον. Χαίρομαι που έκανε ένα τόσο μεγάλο παιχνίδι, όλοι βγήκαν μπροστά όμως, ήταν μία ομαδική νίκη. Συνεχίζουμε να δουλεύουμε”