Ολυμπιακός – Μονακό 75-73: ΘΡΥΛΙΚΗ νίκη με Shaq-attack!

2024-01-04T22:24:07+00:00 2024-01-04T23:31:23+00:00.

gadamopoulos

04/Jan/24 22:24

mckissic

Ο ΜακΚίσικ πέτυχε το μεγάλο τρίποντο στα 22,8΄΄ για το +3 και ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μονακό στο ΣΕΦ για την τέταρτη σερί νίκη του! Στο 11-8 οι Πειραιώτες, με σπουδαίο ματς και από τους Ουόκαπ, Κάνααν και Πίτερς.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Ο «χαζομπαμπάς» Άλεκ Πίτερς είχε 3/3τριπ., ο Κάνααν πέτυχε ένα σημαντικό τρίποντο στο 37΄ για το προσπέρασμα και το ολοκληρωτικό «ξύπνημα», όμως ο Σακίλ ΜακΚίσικ ήταν εκείνος που… έβαλε για ύπνο τη Μονακό, από τα 6,75μ.!

Ο πρώτος (14π.) καλωσόρισε πρόσφατα τη νεογέννητη κόρη του, όμως ο «Σακ» (13π.)«γέννησε» ένα μεγάλο τρίποντο στα 22,8΄΄ για το 72-69 και «μιλώντας» και πάλι όταν έπρεπε, οδήγησε τον Ολυμπιακό σε νίκη 75-73 επί της γαλλικής ομάδας, το βράδυ της Πέμπτης (4/1) στο ΣΕΦ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, αν και δεν ήταν στο καλύτερο βράδυ της και δεν είχε ρυθμό, πέτυχε την τέταρτη σερί νίκη της στην Ευρωλίγκα και έφτασε σε ρεκόρ 11-8, χάρη και στην πληθωρική παρουσία – στα όρια του τριπλ νταμπ΄- του Τόμας Ουόκαπ (9π., 9ασ., 7ριμπ.), αλλά και την ενέργεια του Κάνααν, που είχε 12 από τους 16π. στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, όμως προσπέρασαν με τρίποντο του Κάνααν στα 3:16 για τη λήξη και βρήκαν καθαρό μυαλό και λύσεις στο φινάλε. Ενώ κρατώντας χαμηλά τον Μάικ Τζέιμς (10π.), με την άμυνα κυρίως του Ουόκαπ, υποχρέωσαν τους φιλοξενούμενους στην ένατη ήττα τους στη σεζόν.

Ο ΜακΚίσικ, εκτός από πρωταγωνιστής στη δεύτερη περίοδο, πήρε το μεγάλο σουτ στο φινάλε και χάρισε στους Πειραιώτες ένα σημαντικό ματς, παρότι δεν κάλυψαν, δευτερευόντως, το -8 της ήττας στο πρώτο γύρο στο Μονακό…

Για την επόμενη, 20η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, ο Ολυμπιακός φιλοξενείται από τη Μπαρτσελόνα στις 10/1, ενώ η Μονακό υποδέχεται τη Μπασκόνια στις 9/1.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Απρόσμενοι πρωταγωνιστές…

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να περιορίσει τον Μάικ Τζέιμς σε μόλις 2π. στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως δεν έκοψε τη δημιουργία του. Ο σταρ της Μονακό δεν σκόραρε μεν, όμως είχε τέσσερις ασίστ στην περίοδο, στην οποία η ομάδα του με σερί 7-0 προσπέρασε 13-8 στο 6΄, ενώ με τους Τζαϊτέ και Μπράουν να έχουν από 6π., ξέφυγε και με 21-13 στο 9΄. Οι 6π. του Φαλ βοήθησαν τους γηπεδούχους να μείνουν κοντά στο 10΄ (17-21)…

Η ενέργεια του «Σακ»

Η είσοδος του ΜακΚίσικ έδωσε αμέσως ενέργεια στους Πειραιώτες και ο «Σακ» πρόσφερε 7π. από τον πάγκο, βοηθώντας την ομάδα του να προηγηθεί με 28-26 στο 25΄. Με δύο τρίποντα του Κέμπα Ουόκερ, η Μονακό είχε άλλο ένα σερί 7-0 για το υπέρ της 33-28 στο 27΄, παρότι ο Τζέιμς ξεκουραζόταν στον πάγκο. Ο Ολυμπιακός, αν και είχε μόλις 2/10τριπ., περιόρισε τους Γάλλους σε μία ασίστ στη δεύτερη περίοδο (συνολικά εννέα) και μείωσε στο 36-34 του ημιχρόνου.

Χωρίς ρυθμό, αλλά με Κάνααν

Το σκηνικό δεν άλλαξε πολύ στη συνέχεια. Παρά το προσπέρασμα με 39-38 με το τρίποντο του Ουόκαπ, ο Ολυμπιακός εξακολούθησε να είναι υποχρεωμένος να κυνηγά στο σκορ. Με τον Μοτεγιούνας να φτάνει τους 9π., οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν και πάλι για λίγο με 54-48 στο 27΄, σημείο που χρεώθηκε με τρία φάουλ ο Πίτερς. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν καλό τέμπο, όμως ο Κάνααν «ζεστάθηκε» με 7π. στο δεκάλεπτο, για το 56-58 του 30΄.

Πού κρίθηκε: Στην άμυνα του Ουόκαπ στον Τζέιμς, που δεν επέτρεψε στη Μονακό να ξεφύγει, παρά τα 14 επιθετικά ριμπάουντ και τα μόλις τέσσερα λάθη της, αλλά και στα 7/13τριπ. του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο (συνολικά 9/23)!

Παίκτης-κλειδί: Ο Σακίλ ΜακΚίσικ πέτυχε 7π. στη δεύτερη περίοδο δίνοντας ώθηση και ενέργεια, σκοράροντας και το καθοριστικό τρίποντο του ματς, έχοντας 13π. με 3/4τριπ..

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 34-36, 56-58, 75-73.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 9 (3/4διπ., 1/3τριπ., 9ασ., 7ριμπ.) Ουίλιαμς-Γκος, Κάνααν 16 (2/5τριπ., 8/8βολ.), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 9 (3/3διπ.), Παπανικολάου 8, Μπρανζτέικις, Πίτερς 14 (2/5διπ., 3/3τριπ.), Πετρούσεφ 2, Μιλουτίνοφ 2, ΜακΚίσικ 13 (2/6διπ., 3/4τριπ.).

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 8 (1/3τριπ.), Μπλόσομγκέιμ 2, Μπράουν 9 (4/11διπ., 5ριμπ., 4ασ.), Ντιαλό 9 (1), Κορνελί, Τζαϊτέ 14 (7/9διπ., 4ριμπ.), Ουόκερ 6 (2/3τριπ.), Μοτεγιούνας 9 (1), Ουαταρά 4, Χολ 2, Τζέιμς 10 (3/8διπ., 1/6τριπ., 7ασ.).