Basket League: Καθαρά δεύτερη η ΑΕΚ, κυρίαρχοι οι γηπεδούχοι! (videos)

2020-01-25T19:40:33+00:00 2020-01-25T19:40:33+00:00.

25/Jan/20 19:40

ray_peristeri_aek

Η ΑΕΚ εδραιώθηκε στη δεύτερη θέση χάρη στη νίκη στο Περιστέρι, ενώ οι υπόλοιποι γηπεδούχοι έκαναν το 4/4 στο κυρίως πιάτο της 17ης αγωνιστικής της Basket League. Αποτελέσματα και βαθμολογία.

Τα παιχνίδια του Σαββάτου (25/1) για την 17η στροφή του πρωταθλήματος ήταν χορταστικά και τα είχαν όλα!

Στο Περιστέρι η ΑΕΚ με κορυφαίο το Νίκο Ζήση (18π.), στην επιστροφή του στην Basket League επικράτησε (73-77), συνέχισε το απίθανο σερί της που πλέον είναι στις 12 νίκες και αποσπάστηκε από τους διώκτες της, για να εδραιωθεί στη δεύτερη θέση της κατάταξης!

Δείτε χαρακτηριστικά βίντεο από την αναμέτρηση…

Στη Ρόδο ο Κολοσσός πήρε βαθιά ανάσα, νικώντας τον Προμηθέα στις λεπτομέρειες (73-70), με πρώτο σκόρερ τον Κρόμα (15π.). Η αναμέτρηση ήταν επεισοδιακή και είχε την αποβολή του Έλις στο πρώτο ημίχρονο, τεχνικές ποινές και νεύρα από τον Μάκη Γιατρά στο φινάλε!

Δείτε τα σχετικά βίντεο από τον αγώνα της Ρόδου..

Στη Λήμνο, το Λαύριο κρατούσε γερά τη νίκη για… 39:59’’, αλλά στην εκπνοή ο Μιχάλης Πελεκάνος χτύπησε με buzzer beater τρίποντο και διαμόρφωσε το τελικό 67-65, όντας μάλιστα και πρώτος σκόρερ της ομάδας του (13π.), με τους φιλοξενούμενους να… αυτοκτονούν, με πολλές χαμένες βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα!

Δείτε το βίντεο με το buzzer beater του Πελεκάνου…

Στο Ρέθυμνο η τοπική ομάδα υπέταξε τον Πανιώνιο (73-61) παίρνοντας την 8η φετινή της νίκη στο… κάστρο του “Μ. Μερκούρη”, όπου έχει πανηγυρίσει όλες τις νίκες της!

Ο Φράνκαμπ (29π.) ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής ώστε να υποταχθούν και οι “κυανέρυθροι” στην Κρήτη, που είχαν πονοκέφαλο με τον Σάμουελς, καθώς στο πρώτο ημίχρονο ο Τζαμαϊκανός ήταν αδιάφορος λόγω της μη αποπληρωμής της τελευταίας δόσης που αφορά το μισό μηνιαίο μισθό του!

Όσο για τον Ηρακλή, νίκησε εύκολα τη Λάρισα στο “Ιβανώφειο” (83-67) και πανηγύρισε έπειτα από τρεις σερί ήττες, με κορυφαίους τους Χάνλαν (21π.) και Καββαδά (20π.)!