Basket League: 9/9 για Ολυμπιακό, στον Παναθηναϊκό το αθηναϊκό ντέρμπι, πρώτη νίκη το Λαύριο (πανόραμα)

2022-12-11T20:12:38+00:00 2022-12-12T00:43:37+00:00.

11/Dec/22 20:12

Αυλαία έπεσε στην 9η αγωνιστική της Basket League με Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και Προμηθέα να κερδίζουν τα ντέρμπι του Σαββατοκύριακου και το Λαύριο να χαμογελάει για πρώτη φορά φέτος.

Ο Ολυμπιακός σε ένα ντέρμπι γεμάτο ένταση στην “Πυλαία” κόντρα στον ΠΑΟΚ κέρδισε με 88-68 και έκανε το 9/9, πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο την πρώτη θέση και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs με κορυφαίους τους Κάνααν, Βεζένκοφ, Παπανικολάου και Μπολομπόι.

Παράλληλα ο Παναθηναϊκός κέρδισε και το δεύτερο ντέρμπι της ημέρας με 71-57 κόντρα στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και επέστρεψε στις νίκες στο Πρωτάθλημα μετά την ήττα στο ΣΕΦ, έχοντας σε καλή βραδιά τους Πονίτκα και Λι.

Επίσης την Κυριακή (11/12) ο Άρης μετά από ένα δραματικό παιχνίδι κέρδισε στην παράταση με 97-90 τον Ιωνικό εκτός έδρας, αυξάνοντας το νικηφόρο σερί του στα τρία ματς!

Το Σάββατο (10/12) το Λαύριο πήρε την πρώτη του φετινή νίκη με 81-80 κόντρα στην Καρδίτσα μετά από ένα δραματικό ματς και “ανάσανε” βαθμολογικά.

Τέλος ο Προμηθέας μετά από ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο κέρδισε το ντέρμπι της Πάτρας με 80-71 κόντρα στον Απόλλωνα και “έσπασε” το αρνητικό σερί τεσσάρων αγώνων στη Basket League.

Το ματς του Κολοσσού Ρόδου με το Περιστέρι (10/12) αναβλήθηκε και πλέον απομένει να δούμε την νέα ημερομηνία διεξαγωγής του.

Το επόμενο Σαββατοκύριακο (17-18/12) δεν θα υπάρχει αγωνιστική δράση στη Basket League, λόγω της διεξαγωγής του All Star Game στο ΟΑΚΑ το συγκεκριμένο διήμερο.