Η Καρδίτσα νίκησε τον Άρη σε ένα ντέρμπι που τα είχε όλα (videos)

2023-03-12T20:46:26+00:00 2023-03-12T22:02:03+00:00.

12/Mar/23 20:46

BASKET LEAGUE 2022-2023 / ΚΑΡΔΙΤΣΑ - ΑΡΗΣ (ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ/EUROKINISSI)

Η Καρδίτσα νίκησε στον Άρη μετά από παράταση με 78-77, για την 18η αγωνιστική της Basket League.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Νίκη-”χρυσάφι” για την Καρδίτσα επί του Άρη με 78-77.

Οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα στο παρκέ, σε ένα ματς που είχε ένταση, ανατροπές και σασπένς μέχρι τέλους.

Η αναμέτρηση της 18ης αγωνιστικής της Basket League κρίθηκε στη παράταση, αλλά και τις 1/2 βολές του Μήτρου-Λονγκ στο τέλος.

Η νίκη αυτή είναι πολύτιμη για τους νικητές, καθώς είναι πλέον στο 4-14, με το Λαύριο να είναι στο 3-14 (ματς λιγότερο κόντρα στον Ολυμπιακό) και τους Ιωνικό-Απόλλωνα στο 4-14 επίσης.

Όσο για τον Άρη, έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανέβει στο 10-8 (9-9), την ώρα που οι Χάγκινς (διάστρεμμα) και Σανόγκο (γόνατο) δεν έπαιξαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Όσον αφορά το ματς, ο Γκάλινατ έκανε σπουδαία εμφάνιση με 32 πόντους, ενώ 17 πρόσθεσε ο Πρίντζετ και 15 ο Έβανς.

Οι ηττημένοι είχαν πολλά παράπονα από την διαιτησία (33-17 οι βολές), τα οποία εκφράστηκαν από την ΚΑΕ μετά το ματς.

Στο ματς του πρώτου γύρου, ο Άρης είχε πάρει τη νίκη με 85-68. Για την 19η αγωνιστική, η Καρδίτσα φιλοξενείται από το ΠΑΟΚ (19/3), ενώ ο Άρης από το Λαύριο (18/3).

Δείτε εδώ τα στατιστικά

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Το ματς ξεκίνησε με καλό ρυθμό και από τις δύο ομάδες, καμία όμως δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Η Καρδίτσα είχε σε κέφια τον Γκάλινατ, ο Άρης τον Νότε και κάπως έτσι φτάσαμε στο 16-16 στο 10′, σκορ που απεικόνιζε ακριβώς τον αγώνα.

Το σκηνικό ανάλογο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, ενώ καμία δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχη (31-31). Ακόμα κι έτσι, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το ισχνό προβάδισμα στο ημίχρονο με 36-34.

Η αναμέτρηση απέκτησε ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον, μιας και καμία από τις δυο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει ή έστω να επιβάλλει τον ρυθμό της. Η εικόνα ίδια, με τον Άρη να είναι αυτός που πήρε το προβάδισμα στο φινάλε της περιόδου (50-56).

Ο Νότε έφερε το +8 (52-60), όμως ο Γκάλινατ ήταν τρομερός και έτσι η Καρδίτσα προσπέρασε (68-67). Ο Άρης αστόχησε σε τρεις σερί επιθέσεις, ο Αθηναίου είχε 1/2 βολές (69-67), όμως η Καρδίτσα πήρε τη κατοχή στο ριμπάουντ στο -11”.

Όμως, οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος στην επαναφορά και μετά από μία… καραμπόλα της μπάλας και των παικτών, ο Γκούντγουϊν κάρφωσε (69-69), ενώ πήρε και το φάουλ, αλλά δεν ευστόχησε τη βολή και ο Πρίντζετ δεν ευστόχησε από μακριά.

Το ντέρμπι καλά κράτησε και στη παράταση (74-74), με τους φιλοξενούμενους να ”κολλούν” επιθετικά πριν κάνουν το 75-76. Ο Έβανς έκανε το 78-76, ο Μήτρου-Λονγκ το 78-77 (1/2 βολές), με τον Νότε να μην σκοράρει στο -1” για το τελικό 78-77.

Πού κρίθηκε

Στις 1/2 βολές του Μήτρου-Λονγκ στο -27”, αλλά και στο άστοχο τρίποντο του Νότε στο φινάλε. Κομβικό και το καλάθι του Έβανς μετά από επιθετικό ριμπάουντ για το 78-76.

Ο Γκάλινατ ήταν τρομερός με 32 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ (9/12 σουτ, 8/11 βολές).

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 36-34, 50-56, 69-69, 78-77

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Έβανς 15 (11 ριμπάουντ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), Αγραβάνης 8 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Γκιουζέλης, Ουέστ, Γκάλινατ 32 (3/4 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 8/11 βολές, 9 λάθη), Πρίντζετ 17 (1 τρίποντο, 6 λάθη), Αθηναίου 4, Χάντερ, Γκάμπροβσεκ, Σαρικόπουλος 2.

Άρης (Καστρίτης): Χόρχκερ 11 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Γκούντγουϊν 9 (9 ριμπάουντ, 6 λάθη), Τολιόπουλος 4 (0/8 τρίποντα, 8 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Νότε 14 (1/10 τρίποντα, 3 ασίστ, 5 λάθη, 6 κλεψίματα), Νετζήπογλου 11 (1), Μήτρου – Λονγκ 8 (1), Σανόγκο 4, Σχίζας 8 (2), Φίλλιος, Χρηστίδης 8, Χάγκινς.

Νίκος Παπανικολόπουλος: ”Το πάθος όλων μας οδήγησε στη νίκη”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της Καρδίτσας:

«Περιμέναμε ένα σκληρό και κλειστό παιχνίδι, ήμασταν αρκετά αγχωμένοι, κάναμε κάποια δώρα στον αντίπαλο. Το πάθος για τη νίκη όλων, και του κόσμου, μας οδήγησε σε μια μεγάλη νίκη. Θέλουμε άλλες δύο νίκες για να πετύχουμε τον στόχο μας, το επόμενο εντός έδρας ματς με το Λαύριο είναι εξίσου σημαντικό με το σημερινό»

Γιάννης Καστρίτης: ”Τα παιδιά νιώθουν αδικημένα, για εμάς όμως είναι νικητές”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Άρη:

«Συγχαρητήρια στην Καρδίτσα γιατί οι άνθρωποί της προσπαθούν και παλεύουν από τις χαμηλές κατηγορίες. Ήταν μια ωραία ατμόσφαιρα σήμερα και εύχομαι να τελειώσουν τη χρονιά όπως το επιθυμούν. Υπήρξαν πολλές ανατροπές στο παιχνίδι. Δεν είχε να κάνει με τύχη ή καλύτερη απόδοση. Υπήρξαν λεπτομέρειες που έκριναν τον νικητή. Για μας ήταν το δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι με πολλή ένταση και είμαστε στεναχωρημένοι. Ελπίζω να μην έχουν κάτι σοβαρό οι Χάγκινς και Σανόγκο. Τα παιδιά νιώθουν αδικημένα, για εμάς όμως είναι νικητές»