Πανιώνιος: Άλωσε ΚΑΙ το “Nick Galis Hall” σε ματς… θρίλερ! (video)

2019-12-08T18:01:49+00:00 2019-12-09T00:44:23+00:00.

08/Dec/19 18:01

BASKET LEAGUE / QǓ - Ёٍ͉ɏӠ(֙ԏÑVɁ: MOTION TEAM)

Σε ένα εξαιρετικό ματς που κρίθηκε σχεδόν στο… νήμα ο – ανώτερος στα σημεία – Πανιώνιος κέρδισε εκτός έδρας τον Άρη με 86-80 και απομακρύνθηκε από την “ζώνη” του υποβιβασμού, με τους ηττημένους να είναι σε δύσκολη θέση, καθώς παρέμειναν στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα.

Από το πρώτο ημίχρονο η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι με υψηλό σκορ, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος απέκτησε διψήφιες διαφορές κι έγινε το φαβορί για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα… Ο Άρης, όμως, επέστρεψε, ανατρέποντας την εις βάρος του διαφορά για να κάνει, έτσι, το παιχνίδι  “θρίλερ” στο τέλους του οποίοι χαμογέλασαν τελικά οι “κυανέρυθροι”, καθώς στα τελευταία δυο λεπτά και με μπροστάρη τον Ντουρέν έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Πλέον, ο Πανιώνιος μετά το δεύτερο διπλό στην Θεσσαλονίκη, καθώς είχε προηγηθεί κι αυτό κόντρα στον Ηρακλή, και το 3/3 κόντρα στις ομάδες του Βορρά (ΠΑΟΚ, Άρης, Ηρακλής), έχει ρεκόρ 4-6 και ανέβηκε στην κατάταξη, ενώ ο Άρης με ρεκόρ 2-8 παραμένει τελευταίος και βρίσκεται σε… κρίση!

Ματσάρα με υψηλό σκορ και ντέρμπι από νωρίς!

Ντέρμπι ήταν η αναμέτρηση στο ξεκίνημα της, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 10-10 (στο 4′) και τον Πανιώνιο να έχει 3/4 τρίποντα (75%). Οι γηπεδούχοι με κάρφωμα του Μόρις προηγήθηκαν με 17-13 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με, 20-19 υπέρ του Άρη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες παρέμεναν κοντά στο σκορ, αλλά ο Πανιώνιος πήρε το προβάδισμα με 32-29 (στο 15′), χάρη σε επιμέρους σκορ 13-9. Οι “κυανέρυθροι” παρέμεναν μπροστά στο σκορ με 40-37 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με τον Άρη να μειώνει σε 49-47 και το θέαμα που προσέφεραν οι δύο ομάδες υψηλού επίπεδου!

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τέλους!

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στην Θεσσαλονίκη ξεκίνησε με, τον Πανιώνιο να κάνει επιμέρους σκορ 10-2 και να προηγείται για πρώτη φορά με διψήφιο προβάδισμα (59-49 στο 24′). Ο Άρης βρήκε ρυθμό στην επίθεση, αλλά τα αμυντικά του προβλήματα δεν του επέτρεπαν να μειώσει σημαντικά την διαφορά (64-56 στο 28′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με, 68-59 υπέρ του Πανιωνίου, χάρη σε τρίποντο του Καμαριανού!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, ο Άρης μπήκε δυνατά και με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 13-3 και πολύ καλή άμυνα για πρώτη φορά, ισοφάρισε σε 73-73 (στο 35′) και έβαλε “φωτιά” στον αγώνα. 3′ λεπτά πριν το φινάλε, ο Φλιώνης με τρίποντο και ο Μπράουν με λέι απ έβαλαν μπροστά τους γηπεδούχους με 78-75, με συνολικό επιμέρους σκορ 19-7!

Με 1:14 να απομένει για την λήξη, ο Πανιώνιος απάντησε με 7-0 σερί και πήρε και πάλι το προβάδισμα με 82-78, χάρη σε μεγάλα σουτ του Ντούρεν και έγινε το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Στα 26′ δευτερόλεπτα ο Ντραγκίσεβιτς μείωσε σε 82-80, όμως τελικά ο Πανιώνιος χάρη στην ψυχραιμία στις βολές πανηγύρισε το σπουδαίο διπλό με 86-80.

Που κρίθηκε: Ο Άρης προηγήθηκε με 78-75 στο 37ο λεπτό, αλλά ο Πανιώνιος με σερί 7-0 ανέτρεψε το σκορ σε 82-78 και “κλείδωσε” ουσιαστικά το μεγάλο διπλό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντούρεν ήταν εξαιρετικός και καθοριστικός με 19 πόντους και 3 ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν επίσης ο Σάμουελς με με 15 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Βεργίνης με 21 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ και ο Λι με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 47-49, 59-68, 80-86