Μάλαγα: Έκανε την έκπληξη στην έδρα της Βαλένθια

2020-10-11T21:58:29+00:00 2020-10-11T23:38:09+00:00.

11/Oct/20 21:58

Η Βαλένθια, παρότι πριν λίγα 24ωρα είχε νικήσει άνετα την Ρεάλ, δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο απέναντι στην Μάλαγα, με την Ουνικάχα να παίρνει το διπλό με 71-66.

Τεράστια νίκη πήρε η Μάλαγα απέναντι στην Βαλένθια, περνώντας από την έδρα της ομάδας του Πονσαρνάου με . Έτσι η Ουνικάχα ανέβηκε στο 2-3, ρεκόρ που πλέον έχουν και οι Νυχτρίδες.

Η Βαλένθια είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα από το ξεκίνημα, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 51-49, όμως οι Ανδαλουσιανοί είχαν την απάντηση στην τελική ευθεία του ματς, πήραν το προβάδισμα και κράτησαν την Βαλένθια χωρίς πόντο στα τελευταία λεπτά, φτάνοντας έτσι στην τελική επικράτηση.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Αμπρομάιτις με 20 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ 16 πρόσθεσε ο Μπριθουέλα.

Από την άλλη για την Βαλένθια οι 15 πόντοι του Ντούμπλιεβιτς και οι 14 του Κάλινιτς δεν ήταν αρκετοί. Για τις Νυχτερίδες να τονίσουμε πως η διαβολοβδομάδα ξεκινάει με τον εμφύλιο απέναντι στην Μπαρτσελόνα εντός έδρας (13/10), ενώ το δεύτερο προγραμματισμένο παιχνίδι, το οποίο βέβαια δύσκολα θα γίνει μετά τα 13 κρούσματα στην ομάδα, είναι αυτό απέναντι στην Ζενίτ (15/10).

Δεκάλεπτα: 20-18, 33-28, 51-49, 66-71