Ολυμπιακός Blog: Χτυπά την πόρτα της ελίτ ξανά!

2021-10-14T13:20:53+00:00 2021-10-14T14:19:51+00:00.

14/Oct/21 13:20

Ο Ολυμπιακός σε ένα ματς “θρίλερ” που μπορεί να αποτελέσει οδηγό για τη συνέχεια της σεζόν ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα με 79-78, όμως πιστοποίησε την άνοδο του και πως διαθέτει μία από τις καλύτερες άμυνες της φετινής Ευρωλίγκα.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Μετά από έξι παιχνίδια σε Ευρωλίγκα, Stoiximan Basket League και Κύπελλο ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα από την Μπαρτσελόνα στο “Palau” παρότι για μία ακόμα αναμέτρηση έπαιξε εξαιρετικά στην άμυνα και έλεγχε το ρυθμό στο μεγαλύτερο διάστημα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα απέναντι στην Μπαρτσελόνα μπορεί να μην ολοκλήρωσε τον θρίαμβο στη Καταλονία, αλλά τον πλησίασε χωρίς να έχει κανέναν παίκτη σε σπουδαία ημέρα ατομικά στο κομμάτι της επίθεσης ούτε και καλά ποσοστά από μακρινή απόσταση (5/24 τρίποντα).

Η άμυνα του ήταν αυτή που τον οδήγησε όπως συμβαίνει σε κάθε ματς από το ξεκίνημα της σεζόν, απλά το βράδυ Τετάρτης τα κρίσιμα σουτ δεν μπήκαν και οι λεπτομέρειες όπως το ριμπάουντ που πήρε ο Οριόλα και δύο περισσότερες χαμένες βολές (24/26 Μπάρτσα, 22/26 Ολυμπιακός) έκριναν τον νικητή.

Οι δύο βαθμοί δεν ήρθαν, αλλά η συγκεκριμένη αναμέτρηση δεν υπολογίζεται ως must win σε αντίθεση με τον αγώνα κόντρα στην Ζαλγκίρις (15/10) που είναι καθοριστικός βαθμολογικά και ψυχολογικά για τη συνέχεια της χρονιάς.

Πάντως ανεξαρτήτως βαθμολογικής συγκομιδής οι Πειραιώτες απέδειξαν περίτρανα στη Βαρκελώνη πως έχουν πλέον την δυνατότητα λόγω των εύστοχων μεταγραφικών επιλογών τους και σε συνδυασμό με την βάση παικτών που διέθεταν ήδη να κοιτάξουν κάθε αντίπαλο της ελίτ της Ευρωλίγκας στα μάτια από την αρχή της σεζόν.

Για την εποχή η χημεία και η αγωνιστική “υγεία” που αποπνέει ο Ολυμπιακός είναι υψηλού επιπέδου και αυτό αποδείχθηκε σε τρίτο σερί ματς απέναντι σε ισπανική ομάδα, αφού είχαν προηγηθεί οι νίκες με Μπασκόνια και Ρεάλ. Αυτή τη φορά ηττήθηκε στο πόντο μετά από παράταση έχοντας και δικαιολογημένα παράπονα για συγκεκριμένα σφυρίγματα.

Από εδώ και πέρα ο στόχος πρέπει να είναι αυτή η εικόνα να συνεχιστεί και να πιστοποιείται η βελτίωση της ομάδας κάθε εβδομάδα. Αυτό είναι και το κλειδί για τη φετινή πορεία των “ερυθρόλευκων”, να επιβεβαιώσουν ότι έχουν ανέβει συνολικά επίπεδο σε σύγκριση με τα τελευταία χρόνια παρουσιάζοντας ένα σταθερό πρόσωπο στο μεγαλύτερο διάστημα της χρονιάς.

Από την άμυνα αρχίζουν όλα

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έχει καταφέρει από το ξεκίνημα της προετοιμασίας μέχρι και σήμερα να πείσει τους παίκτες του σε κάθε παιχνίδι να δίνουν το… 101% σωματικά και ενεργειακά στο κομμάτι της άμυνας.

Και με την Μπαρτσελόνα όπως συνέβη αντίστοιχα στους αγώνες με Μπασκόνια και Ρεάλ οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν άφηναν τους αντιπάλους τους να πάρουν “ανάσα”. Παράλληλα η Μπαρτσελόνα δεν μπορούσε να βρει και μακρινό σουτ, αφού οι αποστάσεις της “ερυθρόλευκης” άμυνας ήταν εξαιρετικές μην επιτρέποντας καμία δίοδο απειλής.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα της αποτελεσματικής άμυνας του Ολυμπιακού ήταν πως οι Καταλανοί σκόραραν 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, στο πρώτο ημίχρονο δεν ευστόχησαν σε κανένα τρίποντο και ολοκλήρωσαν τη βραδιά τους με 5/24 σουτ από τα 6,75.

Σίγουρα μια ομάδα σαν τη Μπαρτσελόνα έχει το ταλέντο να ξεκλειδώσει τέτοιες άμυνες και να ευστοχήσει σε δύσκολα σουτ, αλλά το συγκεκριμένο νούμερο πιστώνεται σίγουρα και στον Ολυμπιακό.

Ενθαρρυντική ήταν και η προσπάθεια των παικτών του Μπαρτζώκα στον τομέα των ριμπάουντ όπου ήρθε ισόπαλος με την ομάδα του Γιασικεβίτσιους στα επιθετικά με 12 εκατέρωθεν και έχοντας μόλις ένα λιγότερο στο συνολικό απολογισμό (42-41).

Οι “ερυθρόλευκοι” και πάλι επέλεξαν άμυνα με αλλαγές η οποία και απέδωσε καρπούς και συνολικά δείχνουν βελτίωση και σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού τους.

Ξεχωριστή μνεία σε αυτό το τομέα επιβάλλεται να γίνει για τον Μουσταφάλ Φαλ που μάζεψε 8 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 6 επιθετικά στη πιο μεστή του εμφάνιση (11 πόντους, 2 ασίστ, 1 μπλοκ)  μέχρι τώρα με τον Ολυμπιακό, παρά τα 4 λάθη του.

Η καθοριστική φάση και η ανάγκη να κοιτάξει μπροστά

Μπορεί όλοι να στέκονται και ορθά στο επιθετικό ριμπάουντ του Οριόλα που έφερε τις 2/2 βολές και στην άστοχη προσπάθεια του Κώστα Σλούκα ο οποίος δεν κατάφερε να “καθαρίσει” το ματς για τον Ολυμπιακό, όπως έπραξε πέρυσι που “σκότωσε” την Μπάρτσα στο διπλό με 96-88, όμως η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχασε και άλλες ευκαιρίες πριν το τέλος της παράτασης για να πάρει τη νίκη.

Ίσως η πιο κομβική φάση για να έρθει το θετικό αποτέλεσμα για τον Ολυμπιακό να ήταν στο τέλος της κανονικής διάρκειας όταν με το σκορ υπέρ του στο 67-65 ο Μάρτιν κάνει ένα αχρείαστο φάουλ στον Κούριτς στα 33’ δευτερόλεπτα κάτω από το καλάθι της Μπαρτσελόνα στέλνοντας τον στις βολές της ισοφάρισης.

Αν δεν είχε γίνει το φάουλ τότε οι Πειραιώτες με μία άμυνα η οποία ήταν το “όπλο” τους όλο το βράδυ θα μπορούσαν να πάρουν την νίκη.

Έστω και στη περίπτωση που οι γηπεδούχου σκόραραν, ο Ολυμπιακός θα είχε την ευκαιρία να απαντήσει με μία πιο μεγάλη χρονικά κατοχή και να μην αφήσει τους αντιπάλους του με αρκετά δευτερόλεπτα για δική τους νέα επίθεση όπως συνέβη στο πρώτο άστοχο σουτ νίκης του Χίγκινς.

Βέβαια με το αν δεν μπορεί να αλλάξει κάτι τώρα αφού ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να κερδίσει τη περυσινή φιναλίστ της Ευρωλίγκα και φαβορί για τη φετινή κούπα. Το αποτέλεσμα μετράει, όμως αφενός μετράει και ο τρόπος, αφετέρου δεν είναι ντροπή να χάσεις εκτός έδρας στη Βαρκελώνη.

Αυτό που πρέπει όλοι να κάνουν είναι ήδη από το βράδυ της Τετάρτης να ξεχάσουν τι συνέβη με την Μπαρτσελόνα και να επικεντρωθούν στην Ζαλγκίρις όπου έρχεται στο Φάληρο με νέο προπονητή και θετική ψυχολογία παρά την ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι.

Το ματς “κρύβει” παγίδες και αν ο Ολυμπιακός δεν είναι συγκεντρωμένος μπορεί να την πατήσει και να βιώσει από νωρίς τη πρώτη βαθμολογική του “γκέλα”.

Άλλωστε το ρεκόρ 3-1 θα αποτελεί ένα θετικό βαθμολογικό ξεκίνημα και θα του δώσει περαιτέρω ψυχολογία για το ματς της Μόσχας με την εντυπωσιακή φέτος ΤΣΣΚΑ (22/10) του Δημήτρη Ιτούδη.

Υ.Γ. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας καλώς έκανε και εμπιστεύτηκε για μεγάλο μέρος στο τέταρτο δεκάλεπτο και σε ολόκληρη τη παράταση 7 παίκτες στο rotation, αφού ειδικά η πεντάδα Σλούκα, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Μάρτιν και Βεζένκοφ έκανε την ανατροπή και έφτασε μία “ανάσα” από το να πάρει το ματς.

Υ.Γ. 2) Ο Σακίλ ΜακΚίσικ πέρα από την άμυνα του που ήταν απολαυστική ειδικά απέναντι σε αντιπάλους ψηλούς, έκανε ξανά πολλές δουλειές στο παρκέ με 10 πόντους (4/10 σουτ), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ και δείχνει ότι πλέον διαθέτει ξεκάθαρο ρόλο και βελτιώνεται σε ατομικό επίπεδο.

Υ.Γ. 3) Ο Ολυμπιακός αν διατηρήσει την ένταση της άμυνας του και στη συνέχεια της σεζόν θα πραγματοποιήσει πολλές σπουδαίες εμφανίσεις στην φετινή Ευρωλίγκα, αρκεί και επιθετικά να “λυθούν” τα χέρια των παικτών και να μπουν τα μακρινά σουτ τα οποία κόστισαν στη Βαρκελώνη.

Σλούκας: Πρώτος σκόρερ στη Βαρκελώνη, αλλά άστοχος στα σουτ της νίκης! (videos)

Μπαρτζώκας: “Σκόραραν μόνο με βολές, αξίζαμε να κερδίσουμε”

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός: Το δραματικό φινάλε και ο… μοιραίος Σλούκας! (videos)