Ευρωλίγκα: Το Top-5 των αγώνων της φετινής σεζόν! (videos)

2020-03-22T21:08:16+00:00 2020-03-24T12:45:01+00:00.

22/Mar/20 21:08

collage_top5_games_el

Το Eurohoops παρουσιάζει τα πέντε κορυφαία φετινά παιχνίδια στην Ευρωλίγκα! Τα θρίλερ και τα ματς που καθήλωσαν πριν την… παύση λόγω κορωνοϊού!

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η σεζόν 2019/2020 είναι σε διαδικασία… παύσης μετά την διακοπή λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού και είναι άγνωστο πότε και κατά πόσο θα συνεχιστεί και θα ολοκληρωθεί.

Ωστόσο, η φετινή σεζόν ήδη μας έχει προσφέρει μεγάλες στιγμές και αναμετρήσεις που έκοψαν την ανάσα!

Το Eurohoops επέλεξε το Top-5 και το παρουσιάζει, με χρονολογική σειρά!

Από το θρίλερ των δύο παρατάσεων στο ΟΑΚΑ ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Άλμπα, ως το “αιώνιο” ντέρμπι που χρειάστηκε έξτρα πεντάλεπτο, ξανά στο ΟΑΚΑ, την πρόβα… τελικού με Ρεάλ και Εφές, το repeat του περσινού τελικού, αλλά και η δραματική νίκη της Βαλένθια στην Πόλη… Όλα εδώ!

8η αγωνιστική (14/11/2019): Παναθηναϊκός – Άλμπα Βερολίνου 105-106

Ένα από τα πλέον συγκλονιστικά ματς της σεζόν έγινε τον περασμένο Νοέμβριο στο ΟΑΚΑ, το μοναδικό φετινό που χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να κριθεί ο νικητής! Η Άλμπα ήταν εντυπωσιακή και κατάφερε να επικρατήσει έπειτα από 50 αγωνιστικά λεπτά (105-106), με πρώτο σκόρερ τον “διπλό” Χέρμανσον (20π., 10ασ.) και παρά το ρεκόρ καριέρας του Ιωάννη Παπαπέτρου, με 39 πόντους!

Ο Παναθηναϊκός είχε δις την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στο τέλος της κανονικής διάρκειας (88-88, λάθος Καλάθη) αλλά και στην πρώτη παράταση (98-98, άστοχο χουκ Τόμας), όμως τις έχασε και στο φινάλε “μίλησε” ο Σίκμα με γκολ-φάουλ (-8,9’’), για τον θρίαμβο των φιλοξενούμενων και το τέλος του Αργύρη Πεδουλάκη από τον “πράσινο” πάγκο μετά το παιχνίδι.

12η αγωνιστική (6/12/2019): Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 99-93

Το “αιώνιο” ντέρμπι του πρώτου γύρου στο ΟΑΚΑ ήταν καταπληκτικό και κρίθηκε από έναν ακόμα πιο καταπληκτικό Τάιρις Ράις, ο οποίος με ρεκόρ καριέρας 41 πόντων έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Ρικ Πιτίνο, έπειτα από μια ιστορική αναμέτρηση που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία του να πάρει τη νίκη στο ΟΑΚΑ στην κανονική διάρκεια, αλλά έχασε καθοριστικές βολές με τους Πολ (17π.) και Μπάλντγουϊν, έχοντας κορυφαίους και τους Σπανούλη (18π.), Μιλουτίνοφ (14π., 10ριμπ.), αλλά μετά το καλάθι του Παπαγιάννη (86-86) ο Παναθηναϊκός επικράτησε στην παράταση, με τον Ράις να ολοκληρώνει την ιστορική του εμφάνιση, δίνοντας τη νίκη στους γηπεδούχους.

15η αγωνιστική (20/12/2019): Εφές – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 80-81

Το ζευγάρι του περσινού τελικού της Ευρωλίγκας μας χάρισε και φέτος άλλο ένα πολύ μεγάλο ντέρμπι, με την ΤΣΣΚΑ να αναγκάζει την Εφές σε ήττα στην Κωνσταντινούπολη (80-81)!

Σέιν Λάρκιν και Μάικ Τζέιμς πήραν το ντέρμπι… προσωπικά, με τον σταρ της ΤΣΣΚΑ (28π.) να σκοράρει 17,5’’ πριν το τέλος το νικητήριο όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα καλάθι, αφού ο Λάρκιν (18π.) στην εκπνοή δεν μπόρεσε να τον μιμηθεί! Έτσι η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μπόρεσε να επαναλάβει τη νίκη που της χάρισε το τρόπαιο λίγους μήνες πριν στη Βιτόρια, ενώ με αυτό το “διπλό” διέκοψε σερί οκτώ νικών της Εφές ως εκείνο το βράδυ!

16η αγωνιστική (27/12/2019): Φενερμπαχτσέ – Βαλένθια 98-100

Ένα από τα πλέον συγκλονιστικά φετινά παιχνίδια έγινε στην Πόλη, όπου η Βαλένθια κατάφερε να αποδράσει με τη νίκη από την έδρα της Φενέρ στην παράταση (98-100)!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε καταφέρει να στείλει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο μετά το σπουδαίο play που εκτέλεσαν Ντατόμε και Ντε Κολό (84-84), ενώ στην παράταση έδειξε να καθαρίζει την υπόθεση νίκη (98-93). Όμως οι φιλοξενούμενοι μέσα σε 39’’ ανέτρεψαν τα πάντα και με το γκολ-φάουλ του Λόιντ (φάση η οποία όμως σύμφωνα με την ανακοίνωση της Ευρωλίγκας που ακολούθησε θα έπρεπε να έχει δοθεί ως επιθετικό φάουλ) πήρε τη νίκη, έχοντας MVP τον Ντούμπλιεβιτς που έκανε career high (30π.)!

21η αγωνιστική (24/1/2020): Ρεάλ Μαδρίτης – Εφές 75-80

Το παιχνίδι που έγινε στη Μαδρίτη τον Ιανουάριο θα μπορούσε κάλλιστα να είναι και ο φετινός τελικός, βάσει της δυναμικής και της πορείας των δύο ομάδων, με την Εφές να αλώνει και το “WiZink Center” (75-80)!

To σκορ ήταν… πόντο-πόντο, αλλά στο τέλος ο Λάρκιν ήταν αυτός που έκρινε τα πάντα, με 32 πόντους και άλλη μία κυριαρχική εμφάνιση, προς τέρψη της ομάδας του Εργκίν Αταμάν.