Παναθηναϊκός: Tρίτη πιο βαριά ήττα όλων των εποχών στην Ευρωλίγκα το -30 από τη Φενέρ

2022-11-18T20:45:02+00:00 2022-11-18T21:54:25+00:00.

18/Nov/22 20:45

EUROLEAGUE / ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός έχασε με 107-77 από τη Φενέρ στην τρίτη πιο ”βαριά” ήττα του στην Ευρωλίγκα.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Η Φενέρ δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και πήρε τη νίκη με 107-77 κόντρα στον Παναθηναϊκό, για την όγδοη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η υπεροχή των γηπεδούχων ήταν εμφανέστατη, ειδικά μετά τη πρώτη περίοδο, με την διαφορά μάλιστα να φτάνει ακόμα και τους 35 πόντους!

Τελικά, το φινάλε βρήκε τους ”πράσινους” να έχουν ηττηθεί με 30 πόντους, αριθμός που είναι αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία τους στην Ευρωλίγκα.

Συγκεκριμένα, το -30 είναι η τρίτη πιο ”βαριά” ήττα της ομάδας. Το -33 στις 4/11/21 από τον Ερυθρό Αστέρα (του Ντέγιαν Ράντονιτς) παραμένει στο #1, με την ΤΣΣΚΑ να έχει την τιμητική της στις άλλες θέσεις της λίστας.

Όλα αυτά, 30 ημέρες μετά (19/10/22) το -29 (94-65) από την Άλμπα στο Βερολίνο, για την τρίτη αγωνιστική και 246 ημέρες μετά την τελευταία ”100άρα” μετά το 101-73 από τον Ολυμπιακό (17/3/22) στο ΣΕΦ.

Επιπλέον, οι 107 πόντοι από τη Φενέρ είναι η δεύτερη χειρότερη άμυνα του Παναθηναϊκού σε αγώνα δίχως παράταση μετά τους 112 από τη Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη (112-83 στις 12/4/21).

Τέλος, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έκανε νέο ρεκόρ παραγωγικότητας, καθώς δεν είχε σκοράρει ποτέ ξανά 107 πόντους σε ματς, που δεν είχε παράταση.

Ουίλμπεκιν: Με 19 πόντους σε 19΄ λεπτά απέναντι στην άμυνα του Παναθηναϊκού (video)

Παπαγιάννης: “Δεν θα κρυφτώ, έχω το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης”

Χάρμα ιδέσθαι η Ζαλγκίρις, δε βλέπεται η Αρμάνι (videos)

Ράντονιτς: “Η Φενέρ έκανε ένα τέλειο ματς”

Καλάθης: “Όλοι οι συμπαίκτες μου ήταν εξαιρετικοί, αυτό μας κάνει ξεχωριστούς”

Ιτούδης: “Σέβομαι τον Παναθηναϊκό”