Ιτούδης: “Σέβομαι τον Παναθηναϊκό”

2022-11-18T21:33:59+00:00 2022-11-18T22:51:28+00:00.

18/Nov/22 21:33

Ο Δημήτρης Ιτούδης αποθέωσε το βάθος της Φενέρ, μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού με 107-77.

Η Φενέρ πέτυχε 107 πόντους, δέχθηκε 77 από τον Παναθηναϊκό και υποχρέωσε τους ”πράσινους” στη τρίτη πιο βαριά ήττα τους στην Ευρωλίγκα.

Ο Δημήτρης Ιτούδης ήταν χαρούμενος από την απόδοση των παικτών του, ενώ στάθηκε στο βάθος του ρόστερ του, εκφράζοντας παράλληλα τον σεβασμό του για την πρώην ομάδα του.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της Φενέρ:

”Όλα μοιάζουν εξαιρετικά απόψε. Είχαμε κακή εκκίνηση, αλλά δείξαμε ότι έχουμε βάθος στο ρόστερ. Έχουμε παίκτες, που δείχνουν ότι μπορούν να συνεισφέρουν. Ένας από τους καλύτερους παίκτες μας, ο Μότλεϊ, έπαιξε 13 λεπτά, λόγω φάουλ. Αλλά δεν είναι μόνο ένας παίκτης.

Σέβομαι τον Παναθηναϊκό, έχει πολύ καλούς παίκτες επιθετικά, προσπαθήσαμε να τους περιορίσουμε όσο μπορούσαμε. Περιορίσαμε τους πόντους από τρανζίσιον επιθέσεις. Δεν μπορούν αμέσως να συνεισφέρουν όλοι οι παίκτες. Ο Μαχμούτογλου, για παράδειγμα, δεν έπαιξε ξαφνικά έτσι. Ο Έντουαρντς έχει πολλές προοπτικές. Για εμάς, δεν υπάρχει μόνο ένας παίκτης, είμαστε ομάδα”

”Θα μιλήσω σύντομα με Αταμάν και Σάρας”

Ο Έλληνας κόουτς, ως Πρόεδρος της Ένωσης Προπονητής της Ευρωλίγκας, πήρε θέση και για τα όσα έγιναν με Εργκίν Αταμάν και Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μετά το ματς ΕφέςΜπαρτσελόνα τη Πέμπτη (17/11).

”Δεν είχα την ευκαιρία να μιλήσω μαζί τους και να αναλύσω την κατάσταση. Θα συναντηθούμε όσο το δυνατό συντομότερα και θα προσπαθήσω να μάθω περισσότερα. Είμαστε ενήλικες άνθρωποι και δουλεύουμε σε μεγάλα clubs. Θα μιλήσουμε και θα προσπαθήσουμε να ενισχύσουμε τις σχέσεις μας. Ο κόσμος δεν πρέπει να ξεχνάει το συναισθηματικό κομμάτι του αθλητισμού. Δεν είδα τι έγινε και δεν ξέρω λεπτομέρειες, θα προσπαθήσω να μάθω περισσότερα”

Ουίλμπεκιν: Με 19 πόντους σε 19΄ λεπτά απέναντι στην άμυνα του Παναθηναϊκού (video)

Παπαγιάννης: “Δεν θα κρυφτώ, έχω το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης”

Χάρμα ιδέσθαι η Ζαλγκίρις, δε βλέπεται η Αρμάνι (videos)

Ράντονιτς: “Η Φενέρ έκανε ένα τέλειο ματς”

Καλάθης: “Όλοι οι συμπαίκτες μου ήταν εξαιρετικοί, αυτό μας κάνει ξεχωριστούς”