Μπαρτζώκας στο Eurohoops: “Πίστευα ότι με διαφορά 5-6 πόντων θα είχαμε ελπίδα, αλλά δεν περίμενα 27-2!” (video)

2023-05-19T20:54:53+00:00 2023-05-19T21:12:49+00:00.

19/May/23 20:54

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μίλησε στο Eurohoops αμέσως μετά την τεράστια νίκη του Ολυμπιακού επί της Μονακό.

Αποστολή στο Κάουνας: Μιχάλης Στεφάνου / info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός είναι στον τελικό της Ευρωλίγκας, μετά το 76-62 επί της Μονακό.

Αυτή είναι η ένατη φορά για την ομάδα του Πειραιά και πρώτη μετά το 2017.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μίλησε στο Eurohoops μετά την τεράστια επιτυχία της ομάδας του.

Ο προπονητής των νικητών αναφέρθηκε στα στοιχεία που έφεραν τη νίκη και κυρίως στο… απρόσμενο 27-2 της τρίτης περιόδου.

Μάλιστα, αμέσως μετά πήρε θέση στις courts seats του γηπέδου, για να παρακολουθήσει τον ημιτελικό ανάμεσα σε Ρεάλ και Μπαρτσελόνα.

”Το έχω αποτυπώσει και στο παρελθόν, δεν υπάρχει τίποτα εύκολο στη ζωή, όχι μόνο στον αθλητισμό. Πρέπει να περάσεις διά πυρός και σιδήρου για να πάρεις κάτι μεγάλο και σημαντικό. Φάνηκε και σήμερα. Ήταν πολύ δύσκολο το πρώτο ημίχρονο, πνευματικά κυρίως. Είχαμε πολλή πίεση, φαίνεται από τις βολές και τα λέι απ, τις βιαστικές αποφάσεις. Δεν μείναμε στο πλάνο. Έπρεπε να ηρεμήσουμε στο ημίχρονο για να παίξουμε με τα δυνατά μας σημεία. Πίστευα ότι αν κλείναμε το τρίτο δεκάλεπτο κοντά στους 5-6 πόντους θα είχαμε την ευκαιρία μας. Αλλά δεν περίμενα φυσικά ότι θα κάνουμε 27-2 στην τρίτη περίοδο, η άμυνα ήταν κυριαρχική και μας έδωσε μεγάλη αυτοπεποίθηση.

Είναι περιττό να ψάχνουμε να δούμε αν έχει χαρακτήρα ο φετινός Ολυμπιακός. Το έχει αποδείξει πολλές φορές, πάντα παίζει για να μάχεται για τη νίκη, κάποιες φορές συνήθως την παίρνουμε, κάποιες όχι. Έχουμε υποσχεθεί ότι θα δίνουμε τα πάντα και στο δεύτερο ημίχρονο το κάναμε. Ήρθαμε για ένα σκοπό εδώ. Είμαστε ευχαριστημένοι, αλλά θα έχουμε ακόμα πιο δύσκολη αποστολή την Κυριακή. Ας μείνουμε ήρεμοι, προσγειωμένοι και ταπεινοί όπως όλη την σεζόν, για να δούμε τι θα πάρουμε τελικά από αυτά που αξίζουμε”.

Αγγελόπουλοι: “Απ’ τις πιο συγκλονιστικές στιγμές που έχουμε ζήσει όλα αυτά τα χρόνια στον Ολυμπιακό”

Ολυμπιακός: 9ος τελικός στην ιστορία του, για έβδομη φορά αντίπαλος με Ισπανούς!

Παπανικολάου: Ο αρχηγός ΣΗΚΩΣΕ το βάρος στην πιο κρίσιμη στιγμή! (video)

Σλούκας: “Δείξαμε χαρακτήρα, έπαιξε ρόλο η εμπειρία μας” (video)

Κάνααν: “Η άμυνα ήταν ο κινητήριος μοχλός, έτσι πρέπει να παίξουμε και στον τελικό”

Βεζένκοφ: “Ήταν μία κατάθεση ψυχής στο τρίτο δεκάλεπτο” (video)

Ο Ομπράντοβιτς αποθέωσε τον Ουόκαπ: “Όταν ένας παίκτης κυριαρχεί με 0 πόντους…”

O Φαλ αφού ΚΑΤΑΠΙΕ τη Μονακό: “Ξέρω τι ομάδα έχουμε!” (video)