Ιωνικός-Άρης 72-65: Κέρδισε τον αγώνα… επιβίωσης – Βυθίζονται οι Θεσσαλονικείς! (videos)

2020-01-26T19:55:03+00:00 2020-01-26T20:28:49+00:00.

26/Jan/20 19:55

Αλώβητος από ένα πολύ σκληρό μπρα ντε φερ κατάφερε να βγει ο Ιωνικός, ο οποίος υπέταξε με 72-65 τον Άρη, φτάνοντας σε μια νίκη-μισή παραμονή.

Tου Γιάννη Γιανναράκηinfo@eurohoops.net

Βρήκε τον τρόπο να θριαμβεύσει και έδωσε άλλη μια αφορμή στον Άρη να νιώθει καταδικασμένος! Ο Ιωνικός Νίκαιας κατάφερε να επικρατήσει στο ντέρμπι “ζωής και θανάτου” με 72-65 των κιτρινόμαυρων, πετυχαίνοντας μια νίκη που μπορεί στο τέλος της ημέρας να αποδειχθεί “χρυσάφι”.

Σπουδαίο ρόλο σε αυτό έπαιξε ο Γιάννης Δημάκος, ο οποίος βρέθηκε σε βραδιά… καριέρας, σκοράροντας 19 πόντους 25 λεπτά, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Τζόουνς (8 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα) και Σακελλαρίου (12 πόντοι) .

Στον αντίποδα, τα… όργια του Μπράουν (23 πόντοι) δεν ήταν αρκετά για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, η οποία φλερτάρει όλο και περισσότερο με τον υποβιβασμό.

Η εξέλιξη: Η έναρξη της αναμέτρησης, όπως αναμενόταν, είχε τα πάντα εκτός από θέαμα. Οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένες, σκοράροντας μόλις τέσσερις πόντους έκαστες στο πρώτο πεντάλεπτο. Ο Άρης κατάφερε να βρει κάποιες επιθετικές λύσεις, κυρίως χάρη στους Μποχωρίδη και Ντραγκίσεβιτς (12 από τους 14 πόντους της ομάδας τους), όμως ο Ιωνικός έβρισκε εύκολα ή δύσκολο απάντηση (14-14 στο 10′).

Πέντε σερί πόντοι του Κάλαχαν στην αρχή της δεύτερης περιόδου έφεραν τους Νικαιώτες για πρώτη φορά στο +5. Ο Άρης, αντί να αντιδράσει φρόντισε να δώσει στους γηπεδούχους ακόμα περισσότερα δικαιώματα. Ο Δημάκος πήρε την σκυτάλη, σκόραρε άλλους πέντε και έδωσε στην ομάδα του διψήφια διαφορά (24-14 στο 13′).

Ένα εντυπωσιακό κάρφωμα και φάουλ του Μπράουν 5’19” πριν το τέλος του πρώτου μέρους τερμάτισε την επιθετική ανομβρία των φιλοξενούμενων και παρότι η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 12, ο Άρης είχε βρει ξανά τον προσανατολισμό του.

Με τον Μπράουν να συνεχίζει να σκοράρει και τον Μόρις να εμφανίζεται από την περίμετρο, η κιτρινόμαυροι έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 9-0, φτάνοντας την διαφορά αρχικά στο -3 και ύστερα στον πόντο (31-30).

Με το σκορ στο 34-30 ο Μπράουν αποφάσισε να επιδείξει το ότι βρίσκεται σε πολύ καλή μέρα. Έτρεξε μόνος του ένα 6-0 (2 τρίποντα), στέλνοντας τον Άρη στην ανάπαυλα με το σκορ υπέρ του (34-36).

Αν κάποιος περίμενε πως το 15 διάλειμμα του ημιχρόνου θα έβαζε στοπ στα κέφια του Μπράουν, διαψεύστηκε βλέποντας τον αμερικανό να σκοράρει για τρεις 16 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους. Πάραυτα, ήταν προφανές πως μόνος του δεν θα μπορούσε να αντιμετωπίσει μια ολόκληρη ομάδα. Μόμπλι και Σίμσον κατάφεραν να φέρουν ξανά το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία (45-45 στο 35′), η οποία συνεχίστηκε παρότι οι γηπεδούχοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα τριών πόντων (53-50).

Στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο ο… χορός των μεγάλων σουτ άνοιξε νωρίς και είχε εξαρχής ξεκάθαρο νικητή. Μπατής και Τζόουνς έκαναν την αρχή για έρθει ο… MVP Δημάκος για στείλει την ομάδα τους στο +9 (66-57 στο 35′). Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν έτοιμοι να καθαρίσουν το ματς, ωστόσο στα τελευταία τρία λεπτά έπαθαν μπλακ-άουτ επιθετικά, επιτρέποντας στον Άρη να φτάσει μέχρι και στο -4 (68-64 στο 39′). Σε εκείνο το σημείο όμως, το χαμένο λέι απ του Σλαφτσάκη στην μια πλευρά και το καλάθι και φάουλ του Σακελλαρίου στην άλλη έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του Ιωνικού.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 34-36, 53-50, 72-65