Basket League – βαθμολογία: Αήττητοι ΠΑΟ & ΑΕΚ, πρώτη νίκη ο Ιωνικός (videos)

2020-11-22T20:56:10+00:00 2020-11-22T21:10:03+00:00.

22/Nov/20 20:56

Η 5η αγωνιστική της Basket League αποτελεί παρελθόν, με Παναθηναϊκό και ΑΕΚ να συνεχίζουν αήττητες. Τεράστιο ”διπλό” για το Περιστέρι, πρώτη νίκη για Ιωνικό. Όλα τα αποτελέσματα και η βαθμολογία.

Η 5η αγωνιστική της Basket League ολοκληρώθηκε την Κυριακή (22/11) με τρεις αναμετρήσεις, ενώ στο πρόγραμμα μία δεν πραγματοποιήθηκε, αυτή ανάμεσα σε Λάρισα και Άρη (21/11).

Στα δύο πρώτα χρονικά ματς, ”μίλησαν” οι φιλοξενούμενοι. Το Περιστέρι ”πέρασε” από την Θεσσαλονίκη με 71-75 επί του Ηρακλή, σε μία αναμέτρηση που κρίθηκε στις τελευταίε φάσεις της παράτασης. Όσο για τον Ιωνικό, πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα μετά το 81-91 στο Λαύριο, που παραμένει χωρίς επιτυχία, σε δύο όμως αγώνες.

Όσο για τον Παναθηναϊκό, κέρδισε πολύ εύκολα τον Κολοσσό με 90-67 στο ΟΑΚΑ, για το δικό του 3-0 στη φετινή λίγκα. Φοβερός ο Νεμάνια Νέντοβιτς για τους ”πράσινους”,  ενώ πάλεψε και έφτασε μέχρι το -7 στην τρίτη περίοδο η ομάδα της Ρόδου.

Στα παιχνίδια του Σαββάτου (21/11), ο Προμηθέας στην πρεμιέρα (!) του στο πρωτάθλημα πήρε δύσκολη νίκη με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ στη Πάτρα (83-80), την ώρα που η ΑΕΚ δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα στο Μεσολόγγι (66-87) για την 19η συνεχόμενη νίκη της στη Basket League (15 πέρυσι)!