Basket League: Ακάθεκτοι Παναθηναϊκός και Περιστέρι, σημαντικές νίκες για Ιωνικό και Πανιώνιο (vids)

2019-10-19T19:16:19+00:00 2019-10-19T19:56:57+00:00.

19/Oct/19 19:16

Μετά από… σχεδόν τέσσερις αγωνιστικές στη Basket League, μόλις δύο ομάδες έχουν καταφέρει να κάνουν το ”4 στα 4”, σε μία ”στροφή”, με μοναδικό θέαμα και πολύ ενδιαφέρον. Όλα τα αποτελέσματα και η βαθμολογία.

Η τέταρτη αγωνιστική της Basket League ξεκίνησε με το ιδανικότερο τρόπο για τους λάτρεις του μπάσκετ, με το θέαμα και το σασπένς να είναι οι πρωταγωνιστές. Παναθηναϊκός και Περιστέρι παραμένουν αήττητοι, ενώ ΑΕΚ και ΠΑΟΚ υποχώρησαν στο 1-3, μετά τις εντός έδρας ήττες τους. Ιστορική νίκη για τον Ιωνικό μέσα στην έδρα του Άρη, στον… πόντο ο Προμηθέας τον Κολοσσό, πανηγύρισε στο φινάλε ο Πανιώνιος.

Πιο συγκεκριμένα, τα παιχνίδια που διεξήχθησαν ταυτόχρονα, ξεχώρισε η μεγάλη νίκη του Πανιωνίου με 70-67 κόντρα στο Ρέθυμνο στην εκπνοή, με ένα τεράστιο τρίποντο του Μοχάμεντ Πάσαλιτς, στη πρώτη νίκη της ομάδας στο πρωτάθλημα. Φοβερό ματς και στη Πάτρα, με τον Προμηθέα τελικά να ”λυγίσει” με ανατροπή τον Κολοσσό Ρόδου με σκορ 81-80.

Ο Ηρακλής χρειάστηκε μόλις ένα δεκάλεπτο για να κάμψει την αντίσταση της Λάρισας εκτός έδρας (74-87), ενώ στο παιχνίδι της Θεσσαλονίκης, ο ΠΑΟΚ παραδόθηκε στην ανωτερότητα του Παναθηναϊκού, με τους πρωταθλητές να παίρνουν το ”διπλό” με 104-88.

Ο επίλογος της ημέρας, ήταν και ο καλύτερος που θα μπορούσαμε να σκεφτούμε. ΑΕΚ και Περιστέρι προσέφεραν ένα από τα κορυφαία ματς των τελευταίων ετών στο ΟΑΚΑ, με τον Σκούτσι Σμιθ να δίνει τη νίκη στους φιλοξενούμενους (90-91) στο φινάλε της παράτασης, σε ένα παιχνίδι, που ο Στίβεν Γκρέι έκανε πράγματα και θαύματα!