Ευρωλίγκα: Δεύτερος ο Ολυμπιακός, τελευταίος ο Παναθηναϊκός (πανόραμα)

2022-11-18T22:45:20+00:00 2022-11-18T23:41:22+00:00.

18/Nov/22 22:45

Η όγδοη αγωνιστική της Ευρωλίγκας ολοκληρώθηκε, με τον Ολυμπιακό να είναι δεύτερος, την ώρα που ο Παναθηναϊκός έμεινε τελευταίος. Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και ο MVP Βεζένκοφ.

Η όγδοη αγωνιστική της Ευρωλίγκας τα είχε όλα. Μετά την ολοκλήρωσή της, η Φενέρ συνεχίζει να είναι πρώτη στη βαθμολογία, ούσα η μοναδική ομάδα με επτά νίκες.

Όλα αυτά μετά την επικράτηση των Τούρκων με επί του Παναθηναϊκού, με τους ”πράσινους” να υποχωρούν στο 2-6, στην τρίτη πιο ”βαριά” ήττα τους στην Ευρωλίγκα.

Στα υπόλοιπα ματς της Παρασκευής (18/11), ξεχώρισε η νίκη της Μονακό επί της Μπασκόνια με 79-74, για το 6-2 των Μονεγάσκων, ενώ η Ζαλγκίρις έριξε ακόμα πιο χαμηλά την Αρμάνι με 71-62.

Η Παρτιζάν πήρε πολύτιμη νίκη με αντίπαλο την Μακάμπι, στο τελευταίο χρονικά ματς του διημέρου (17-18/11), με τον Ολυμπιακό να είναι (τυπικά) δεύτερος με 6-2 μαζί με τη Μονακό και ο Παναθηναϊκός (τυπικά) 18ος μαζί με Μπάγερν και Ερυθρό Αστέρα.

MVP ξανά ο Σάσα Βεζένκοφ

O Σάσα Βεζένκοφ αναδείχθηκε MVP της αγωνιστικής, μετά την φοβερή του εμφάνιση κόντρα στη Μπάγερν.

Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού μέτρησε 20 πόντους σε 30 αγωνιστικά λεπτά, με 10/10 βολές, 2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ για κανένα λάθος, ένα κλέψιμο, μία τάπα, οκτώ κερδισμένα φάουλ.

Μάλιστα, οι 43 βαθμοί που συγκέντρωσε στο σύστημα αξιολόγησης, είναι ρεκόρ του ίδιου, αλλά και για παίκτη του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα.

Αυτό είναι το τρίτο βραβείο για φέτος, που κερδίζει ο Βεζένκοφ, ενώ έχει συνολικά επτά, όντας ο 14ος που καταφέρνει κάτι τέτοιο.

Ουίλμπεκιν: Με 19 πόντους σε 19΄ λεπτά απέναντι στην άμυνα του Παναθηναϊκού (video)

Παπαγιάννης: “Δεν θα κρυφτώ, έχω το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης”

Χάρμα ιδέσθαι η Ζαλγκίρις, δε βλέπεται η Αρμάνι (videos)

Ράντονιτς: “Η Φενέρ έκανε ένα τέλειο ματς”

Καλάθης: “Όλοι οι συμπαίκτες μου ήταν εξαιρετικοί, αυτό μας κάνει ξεχωριστούς”

Ιτούδης: “Σέβομαι τον Παναθηναϊκό”